odręczna notatka wielkoformatowa

Jak ułatwić dyskusję w dużej grupie?

Facylitacja to dosłownie ułatwianie. Ułatwianie pracy grupowej, dyskusji, wymiany poglądów. Jeśli bywacie na szkoleniach, konferencjach to wiecie jak ważna jest rola osób prowadzących takie spotkania. Od pilnowania czasu poprzez stwarzanie dobrej atmosfery aż po realizację celu spotkania – uhhh, jest co robić!

Od kilku miesięcy intensywnie współpracuję z pewną marką samochodową i mam okazję współtworzyć cykliczne wydarzenie, na którym rysowanie odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Zamierzam to wkrótce opisać szerzej, dzisiaj krótka „zajawka video”.

Wyobraź sobie, że masz na sali ok. 30 osób i chcesz dowiedzieć się jakie mają dobre doświadczenia związane z obsługą Klienta. Co robisz? Tutaj właśnie wkraczają trenerzy i tak „ustawiają” pracę całej grupy, aby każdy miał szansę opowiedzieć swoją opowieść. A moim rysunkowym  zadaniem jest graficzne zapisanie wszystkich głosów, pokazanie niuansów, ułożenie tego w logiczną całość, którą łatwo będzie odczytać tym, których na sali nie ma. Kolejny etap to wykorzystanie przez ekipę trenerów powstającego na żywo rysunku do podsumowań, podkreślenia jeszcze raz najważniejszych treści, ale też odwołanie się do rysunków powstałych wcześniej. 2 godziny pracy, 1,5 metra zapisu graficznego. Drugi etap – na sali szkoleniowej pojawia się druga grupa – powtarzamy ćwiczenie, znowu uzyskujemy 1,5 metra cennych wypowiedzi i opinii. Trzeci etap – łączymy obrazy.

dłonie trzymające smartfona, robienie zdjęcia smartfonem

Facylitacja graficzna to tworzenie takiej „Panoramy Racławickiej” Twojej dyskusji

Uśmiecham się na to udane porównanie. Dziś powstało 3 metry zapisu graficznego, opinie ok. 60 osób utrwalone. Każdy bez trudu odnajdzie swoją wypowiedź, dwa kroki do tyłu i widać całość. Powstaje bogaty materiał do dalszej pracy. Na moich oczach powstaje też archiwum. Ludzie po prostu chwytają za smartfony i cykają fotki. 4 godziny dyskusji, kilkadziesiąt głosów zamknięte w jednym zdjęciu, dostępnym w Twoim własnym smartfonie.

F jak fajnie, F jak facylitacja 😉

Już wkrótce więcej konkretnych przykładów i parę porad, jak wykorzystać rysunek by ułatwić uczenie się i wymianę poglądów.

Kliknij zdjęcie, zobacz krótkie video.

 

Facebook