Zaznacz stronę
czy razem wiemy więcej

Czy razem wiemy więcej? 

Francis Galton był angielskim badaczem żyjącym w latach 1822 – 1911. Galton pewnego razu udał się na targ bydła, gdzie został ogłoszony konkurs na prawidłowe oszacowanie wagi jednego z byków.  W konkursie wzięło ponad 1000 osób, z których każda podawała swoją propozycję wagi byka. Galton skrupulatnie notował wszystkie zgłaszanie typy. Na koniec obliczył ich medianę. Okazało się, że różniła się ona od prawdziwej wagi byka jedynie o 1% (źródło). Jednym słowem – startujący w konkursie, bazując na swoim zróżnicowanym doświadczeniu, dostarczyli profesjonalnych odpowiedzi. Można powiedzieć, że razem wiedzieli tyle ile wąskie grono specjalistów. Dzisiaj zjawisko „profesjonalnych amatorów”  zatacza coraz szersze kręgi dzięki technologiom i Internetowi. Crowdsourcing nabiera nowych znaczeń i staje się trendem wspierającym rozwój biznesu i działań społecznych.

Mój osobisty związek z ideą crowdsourcing jest wielowątkowy…

  • jako „kontrybutorka” współtworzyłam treść wydawnictwa (książki? gry? jak to właściwie nazwać?) Learning Battle Cards
  • współpracowałam przy stworzeniu społeczności i portalu LABiB – dla ludzi kultury, bibliotekarek/rzy, animatorek/ów – którego naczelną zasadą jest „dziel się wiedzą, mnóż pomysły”
  • rozglądam się wokół i coraz częściej widzę niezwykłe przedsięwzięcia oparte o tę ideę.

I uważam, że trzeba o tym mówić, pisać, głosić dobrą nowinę – razem nie tylko wiemy więcej, ale i możemy więcej. Niech przykładem tego będą historie, które przywołujemy podczas naszego spotkania online. Zapraszam do obejrzenia nagrania webinarium „Crowdsourcing – razem wiemy więcej”.

Nasze spotkanie było moderowane przez Artura Kostowskiego i Olgę Ślifirską z www.Webinaria24.pl – w gronie kilkudziesięciu osób dyskutowaliśmy, zachwycaliśmy się i wzruszaliśmy niezwykłymi przykładami działań opratych o „mądrość tłumu”.

Czas trwania: 67 minut
0:00 – 6:20 – Co to jest crowdsourcing i skąd ten boom?
6:20 – 10:50 – Jeff Howe “The Rise of Crowdsourcing”
10:50 – 14:24 – Czy to zjawisko rządzi się jakimiś zasadami? Przykład Wikipedii
14:24 – 15:46 – 14 odcieni ekonomii tłumu
15:46 – 21:05 – Mikrozadania i współtworzenie projektu sztucznej inteligencji
21:05 – 24:35 – Jak to się robi w… organizacjach pozarządowych?
24:35 – 27:07 – Jak to się robi w… miastach?
27:07 – 30:00 – Jak to się robi w… biznesie?
30:00 – 41:19 – gościnnie: dr Krzysztof Grandys – E-NABLE Polska – jak działanie oparte o crowdsourcing może być wykorzystane w medycynie?
41:19 – 01:13:00 – gościnnie: Sławomir Łais – Leraning Battle Cards – od pomysłu do produktu – Dlaczego udało się coś, co nie miało prawa się udać?
01:13:00 – 01:18:18 – Eternal Moonwalk – czyli hołd dla Michaela Jacksona od fanów z całego świata – crowdsourcing do kwadratu!

Zajefajne webinarium. Będzie offline dostępne, żeby jeszcze raz obejrzeć i podać dalej zainteresowanym?

Rafał Walaszkiewicz

uczestnik webinarium,

Było bardzo fajnie! Uczestniczyłem w czyms takim po raz pierwszy. Świetnie, że z poziomu wygodnego fotela w domu mogłem spotkać takich ciekawych ludzi. Bardzo podobała mi się opowieść zaproszonego gościa, który barwnie opowiadział o swoim doświaczeniu. Wiem już, czym jest crowdsourcing!

Jakub

uczestnik webinarium

Jestem wzruszona!

Anna

uczestniczka webinarium

Tych linków nie możesz pominąć: 🙂

A moich gości znajdziecie tutaj:

  • dr Krzysztof Grandys: www.e-nable.pl
  • Sławomir Łais: http://learningbattlecards.com/team

Idzie wiosna – może zastanawiasz się jak to zrobić, by pracować z hamaka?

Polecam Ci także video-eksperymenty. Jak zacząć z video dowiesz się tutaj.

Co Cię zainspirowało? Co wykorzystasz w swoich działaniach?