Zaznacz stronę
Dorota Kostowska

Dorota Kostowska

trenerka, ekspertka od webinariów, facylitatorka graficzna,

Jestem trenerką, facylitatorką graficzną, specką od webinariów, a z wykształcenia socjolożką.

Od ponad 10 lat na różne sposoby zajmuję się ZMIANAMI.
Jako badaczka w dziale badań jakościowych szukałam rozwiązań pozwalających zmieniać się markom, firmom tak, aby skuteczniej docierały z ofertą do swoich klientów.
W latach 2006-2008 pracowałam dla agendy ONZ, United Nations Development Program, realizując innowacyjny program „Rzeczpospolita internetow@”, upowszechniający Internet na wsi. Wspierałam organizacje pozarządowe, Ochotnicze Straże Pożarne, biblioteki i aktywnych mieszkańców we wprowadzaniu Internetu do działań edukacyjnych i społecznych. To wtedy poznałam potencjał polskiej wsi i małych miasteczek – tkwiący w ludziach, którym „się chce”, którzy chcą zmiany na lepsze.
W latach 2008-2015 byłam związana z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, jako główna specjalistka ds. szkoleń i szefowa zespołu „edukacja i innowacje”. Od początku należałam do zespołu realizującego ogólnopolski Program Rozwoju Bibliotek, który ułatwił polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Ta wielka zawodowa przygoda wzmocniła moje zamiłowanie do technologii, a dzięki współpracy z tysiącami bibliotekarek i bibliotekarzy nauczyłam się mówić o technologii przyjaznym językiem i używać jej tak, aby oswajać, zaprzyjaźniać, a nie odstraszać. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce to wspólne przedsięwzięcie Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. W przedsięwzięciu tym, którego wymiar finansowy przekroczył 30 mln dolarów, uczestniczyło blisko 4 tys. bibliotek z małych miejscowości z całego kraju.
Od 2015 roku jestem właścicielką EduLab – mojej własnej firmy, w której – jak w laboratorium – sprawdzam, badam, eksperymentuję z różnymi formami edukacyjnymi. Skupiam się na moich zawodowych miłościach i fascynacjach – szkolę w zakresie używania technik wizualnych w pracy z grupami, prowadzenia efektywnych spotkań, prowadzenia webinariów i wdrażania tej formy e-learningu w firmach i organizacjach. Wspieram ludzi i zespoły w efektywnej komunikacji, pomagam przygotować się do ważnych publicznych wystąpień i… sprawiam, że w kimś zachodzi zmiana – bo dowiedział się czegoś nowego, bo lepiej zrozumiał, bo zaczął się sprawniej komunikować, bo znalazł przestrzeń, aby wyrazić swoje zdanie i zostać usłyszanym.

Wyrażam się w działaniu, uczę się w praktyce. To o mnie mógł powiedzieć Konfucjusz: Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem.

Umiem tłumaczyć, pokazywać, jak coś działa, wspólnie tworzyć, wymyślać i sprawdzać.

Jestem ekspertką, ale nie zadzieram nosa. Lubię ludzi. Dla mnie współpraca to frajda, to przygoda, to satysfakcja.